Posiedzenie Lubuskiej Komisji Ochrony Pracy i Lubuskiej Komisji ds. BHP w Rolnictwie- 07-03-2014 r.

Dnia 7 marca 2014 r. siedzibie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze odbyło się wspólne posiedzenie Lubuskiej Komisji Ochrony Pracy i Lubuskiej Komisji ds. BHP w Rolnictwie.

Tematem obrad Komisji była działalność nadzorczo- kontrolna i prewencyjno- promocyjna, m.in. w budownictwie. W pierwszej części zebrania, w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 95-lecia inspekcji pracy, Franciszek Grześkowiak, okręgowy inspektor pracy zaprezentował historię powstania inspekcji pracy w Polsce.

Następnie Andrzej Machnowski oraz Zdzisław Klim, z-cy OIP podsumowali działalność inspektoratu w 2013 r. Poinformowali o działaniach w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w tym w budownictwie. Omówili  programy prewencyjne, których realizacja zaplanowana jest na rok bieżący.

Zabierając głos w dyskusji Dyrektor Biura Izby- Mirosław Maciejewski podkreślał ważną rolę Izby w kształtowaniu dobrych zasad bezpiecznej pracy wśród członków Izb, znaczenie współpracy Izby z PIP, wspólne konferencje, udział w targach, prewencję na budowach i współpracę ze szkołami zawodowymi, technikami, uczelniami oraz znaczenie Lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa we właściwym szkoleniu kadry inżynierskiej.

Lubuska Komisja Ochrony Pracy i Lubuska Komisja ds. BHP w Rolnictwie są stałymi organami opiniodawczo-doradczymi działającymi przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Zielonej Górze. Członkami obu Komisji są parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych, lubuskich instytucji i urzędów.