Z życia Izby- spotkanie z Wicemarszałkiem Maciejem Szykułą.

W poniedziałek 6 maja br. odbyło się spotkanie z Maciejem Szykułą- Wicemarszałkiem Województwa Lubuskiego.

W trakcie dyskusji omówiono problematykę związaną z finansowaniem i odnową obiektów zabytkowych, odpowiedzialnością firm budowlanych i roli konserwatorów zabytków w skali mikro i makro oraz zagospodarowaniem przestrzennym. Dużo miejsca poświęcono tematowi osób sprawnych inaczej oraz problematyce organizowania i stosowania w praktyce nowych form aktywizacji społecznej i ekonomicznej osób zagrożonych wykluczeniem i wykluczonych. Przyjęto, że rozwój podmiotów ekonomii społecznej wydaje się niezbędny ze względu na istniejące potrzeby społeczne (bezrobocie i inne formy wykluczenia) oraz potrzebę upowszechniania aktywnych form pomocy.

Zgodnie z założeniami „Wieloletniego Planu Rozwoju Ekonomii Społecznej w Województwie Lubuskim” powstały dwa regionalne ośrodki wsparcia ekonomii społecznej, w Gorzowie Wlkp. i w Zielonej Górze, które zajmują się m.in. zarządzaniem podmiotami ekonomii społecznej, ich finansowaniem, doradztwem biznesowym oraz promowaniem dobrych praktyk w ekonomii społecznej (OWES- Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, CAI- Centrum Aktywnej Integracji, nisze rynkowe oraz spółdzielnie socjalne).