Studia podyplomowe „Bezpieczne Nowoczesne Drogi”

Informujemy, że po intensywnych staraniach zapadła decyzja o uruchomieniu kolejnej edycji studiów podyplomowych na Uniwersytecie Zielonogórskim, tym razem pod tytułem:

„Bezpieczne Nowoczesne Drogi”.

W porównaniu do poprzedniej edycji, studia te ukierunkowane są również na aspekty związane z inżynierią ruchu drogowego. Jest to spowodowane aktualnością tej problematyki, chociażby w kontekście nowej Ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych z dnia 13 kwietnia 2012r (związanej m.in. z audytowaniem projektów drogowych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego). Mają one tym samym na celu przygotowanie uczestników do wdrażania procedur dotyczących przeprowadzania przez Polskę jako członka UE ocen wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarządzania bezpieczeństwem sieci drogowej i kontroli bezpieczeństwa ruchu drogowego wymaganych dyrektywą europejską nr 2008/96/WE.

Absolwent przedmiotowych studiów podyplomowych poszerza i ugruntowuje wiedzę na temat projektowania, wykonawstwa i utrzymania autostrad, dróg i ulic ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Absolwenci tych studiów posiadać będą bogatą wiedzę nt. czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu w nowoczesnym projektowaniu i organizacji budowy w zakresie drogowego budownictwa komunikacyjnego. Posiądą szczegółową wiedzę na temat inżynierii ruchu – dziedziny stanowiącej teoretyczne podstawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także aspektów bezpieczeństwa ruchu w technologii robót oraz stosowanych materiałów (w Polsce, w Europie i na świecie). Poznają techniki nowatorskiego badania, zastosowania statystyki matematycznej do analizy zdarzeń drogowych, monitorowania stanu technicznego i zarządzania autostradami, drogami i infrastrukturą towarzyszącą. Poznają również aktualne przepisy prawne pod kątem planowania, zarządzania oraz utrzymania dróg m.in. z uwzględnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Absolwenci mają możliwość znalezienia zatrudnienia w jednostkach drogowych Administracji Państwowej, bądź też w jednostkach samorządowych zajmujących się drogownictwem. Po ukończeniu studiów podyplomowych i spełnieniu warunków określonych odpowiednimi przepisami absolwenci będą mogli ubiegać się o certyfikat audytora BRD.

Studia adresowane są do osób, które ukończyły studia wyższe, w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym, najlepiej na kierunkach: budownictwo drogowe, transport,  inżynieria ruchu itp.

Opiekę merytoryczną i naukową nad Studiami sprawuje Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Czas trwania Studiów obejmuje 2 semestry o łącznej liczbie 280 godzin zajęć.

Rozpoczęcie zajęć: październik 2012r.

Zajęcia odbywać się będą systemem zjazdowym, co dwa lub trzy tygodnie podczas dwudniowych sesji w soboty i niedziele.

Pełna informacja na temat przedmiotowych studiów znajduje się na odpowiedniej stronie internetowej Uniwersytetu Zielonogórskiego: http://www.dk.uz.zgora.pl/studia_podyplomowe/SP_12/BEZPIECZNE%20NOWOCZESNE%20DROGI.pdf

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania na Uniwersytecie Zielonogórskim.

KIEROWNIK STUDIÓW:                                            Z-CA KIEROWNIKA STUDIÓW:

dr inż. Józef Włosek                                                 Prof. UZ, dr hab. inż. Adam Wysokowski

Adiunkt                                                                  Kierownik Zakładu Dróg i Mostów

Instytut Budownictwa                                                Instytut Budownictwa

Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska                      Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska

Uniwersytet Zielonogórski                                          Uniwersytet Zielonogórski

tel. 607 43 90 59                                                     tel. 603 97 44 17

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.                              e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.